Stand Up Paddle czyli wiosłowanie na stojąco to coraz popularniejszy sport polegający na pływaniu na specjalnej desce przy pomocy wiosła. Przypomina nieco windsurfing ale napęd nie dają fale, lecz ruchy specjalnym wiosłem. Jest to rodzaj rekreacji łatwo dostępnej i uniwersalnej. U nas znajdziesz zestawy pompowane, których ogromną zaletą jest to, że zmieścisz je w bagażniku auta lub nawet zabierzesz na rower. Jaką deskę (zestaw) wybrać – podpowiadamy poniżej:

  1. Allround – dla początkujących do nauki pływania, na rekreacyjne wypady, także z dzieckiemten rodzaj ma lekko uniesiony i zaokrąglony dziób. Deski te są stabilne i łatwe w manewrowaniu, szczególnie dopasowane do spokojnych akwenów. Można też pływać na siedząco, leżąco, klęcząc lub praktykować jogę – jest więc to najbardziej uniwersalny rodzaj desek. U nas deski allround znajdziesz tutaj.
  2. Touring – to deski przeznaczone dla nieco bardziej zaawansowanych i doświadczonych wioślarzy do codziennego użytkowania jak i na dłuższe wyprawy turystyczne. Są węższe i dłuższe, z zaostrzonym dziobem co zwiększa ich szybkość, zachowując jednocześnie dobrą stabilność. Na wyposażeniu znajdują się dedykowane uchwyty bagażowe (tzw. linki bungee) na niezbędny sprzęt i akcesoria na dłuższy spływ. Do deski można przymocować również specjalne siedzisko kajakowe. Przykładem tego typu deski jest dostępna nas CruisAir.
  3. Race – to deski węższe i dłuższe od touringowych, osiągają większe prędkości. Są dedykowane zaawansowanym fanom wyścigów i treningów wytrzymałościowych lub szybkościowych.
  4. WindSUP – deski z możliwością zamontowania żagla. Są bardzo dobrą i praktyczną alternatywą dla windsurfingu i nauki surfowania. Deski charakteryzują się dużą stabilnością, manewrowością i wypornością ten typ SUP-a pozwala zamontować żagiel, przez co świetnie sprawdza się jako alternatywny sprzęt do windsurfingu czy nauki surfowania. Często na wyposażeniu są dodatkowe finy.
  5. Surf/Wave deska dla doświadczonych o dużej zwrotności i niskiej stabilności.
  6. Team – największe deski do pływania w kilka osób (2-7) dla rodzin z dziećmi lub wyprawy z grupą znajomych.

Ze względu na rodzaj konstrukcji masz do wyboru:

  1. deski twarde – wykonane z różnych tworzyw lub drewna sztywne modele. Są szybkie, stabilne na wodzie i pływa się na nich z mniejszym wysiłkiem. Podstawową niedogodnością sztywnych desek jest jednak to, że zajmują dużo miejsca i są kłopotliwe i wymagające w transporcie.
  2. deski pneumatyczne SUP – wykonane w nowoczesnej technologii drop-stitch z PVC. Deski tego rodzaju są wbrew pozorom sztywne i wytrzymałe i do tego charakteryzują się niską wagą. Ogromną ich zaletą jest możliwość złożenia i zapakowania do bagażnika samochodu lub nawet na rower. Idealny wybór do nauki pływania, rekreacji, rodzinnych wypraw wakacyjnych i dłuższych eskapad. Często sprzedawane w zestawach z pompką i osprzętem.

Wybór rozmiaru deski SUP:

Ze względu na twój wzrost i wagę oraz poziom umiejętności masz do dyspozycji deski o różnej długości, szerokości i kształcie. Osoby niskie i o niedużej wadze, w tym dzieci powinny używać deski w rozmiarze 9 – 10′, osoby nieco wyższe i cięższe, które się uczą się pływania na SUPie, lub takie, które będą jej używać rekreacyjnie, do jogi i raczej na spokojnych akwenach wybiorą deski w rozmiarach 10 – 12′. Natomiast osoby wysokie i ciężkie i preferujące długie i szybkie pływanie – deski powyżej 12′.

Ocena: 5 / 5. Ilość głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił. Bądź pierwszy!

Twoja ocena została dodana!

Zauważyliśmy, że ocena nie jest pozytywna.

Czy zechcesz napisać nam krótko czym jest to spowodowane?